Akıllı Ev Sistemleri Nedir? Nasıl Kurulur? Fiyatı Nedir?

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu

Akıllı Ev Sistemleri Hakkındaki Klişeleri Unutun

Akıllı Ev Sistemleri düşüncesi uzun yıllar boyunca gerçekleşmesi zor görünen bir hayal gibiydi. Evinizdeki elektronik cihazların, ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, garaj/giriş kapılarının, perde ve panjurların otomatik olarak kontrol edilmesi bilim kurgu filmlerinde olabilecek veya sadece çok zenginlerin elde edebileceği bir lüks gibi görünüyordu.

Birkaç yıl önce imkansız gibi görünen akıllı ev sistemleri gelişen teknoloji ve ucuzlayan sensörler sayesinde yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Binlerce kişi akıllı ev otomasyonu sayesinde enerji tasarrufu, konfor, emniyet ve güvenliği sağlarken, evlerindeki akıllı cihazlar ile günlük işlemleri otomatik yapmanın keyfini çıkartıyorlar.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Evinizdeki ışıkların, ısıtma/soğutma sistemlerinin, perde/panjurların, garaj ve giriş kapınızın belirli koşullara göre otomatik olarak çalışmasıdır. Örneğin eve geldiğinizde kapınıza takılı olan kapı/pencere sensörü kapınızın açıldığını algılayıp koridor ışıklarının otomatik açılmasını ve akıllı prizinize bağlı kahve makinanızın otomatik olarak çalışmasını sağlayabilir. Bir başka senaryo ile yatmadan önce tek dokunuşla ışıklarınızı otomatik olarak kapatabilir, hareket sensörü, kapı/pencere sensörü ve kamera gibi güvenlik cihazlarınızı aktif duruma geçirebilir ve akıllı kilit takılı kapılarınızı kilitleyebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde değineceğimiz senaryolar ile akıllı evinizde bir dizi işlemleri arka arkaya çalıştırabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Mağazamızdaki ürünleri inceleyerek örnek kullanım alanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca CNN Türk kanalında yayınlanan Teknoloji Her Yerde programında incelenen Fibaro Akıllı Ev Sistemleri tanıtımını izleyerek akıllı ev sistemlerini görsel olarak tanıyabilirsiniz.

Nasıl Fayda Sağlarım?

Akıllı ev sistemleri evinizi uzaktan izleme ve kontrol imkanı sağlıyor. Otomasyona küçük başlayabilir zaman içinde akıllı evinizi genişletebilirsiniz. Örneğin Fibaro Başlangıç Setinin kablosuz akıllı cihazları ile evinizi kırıp dökmeden hızlıca akıllı evlerin dünyasına giriş yapabilirsiniz. Daha sonra alacağınız akıllı cihazlarla evinizin otomasyonunu daha da geliştirebilirsiniz.

AKILLI AYDINLATMA

Akıllı Ev Sistemleri evinizdeki ışıkların otomatik yönetilmesini sağlar.

 • Odaya girdiğinizde ve odadan ayrıldığınızda ışıklarınızın otomatik açılıp kapanmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar aramanıza gerek kalmaz. Üstelik ışıkları açık unutmak gibi bir durum söz konusu olmadığından enerji tasarrufu da sağlanır.
 • Işıkların parlaklığını hatta rengini tek bir dokunuşla ayarlayabilirsiniz.
 • Zaman kontrollü ışıklandırma ile enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Tatilde veya evinizin dışında olduğunuzda ışıklarınızın rastgele yanıp sönmesini sağlayarak evdeymiş izlenimi verebilirsiniz.
 • Dış kapınıza takacağınız kapı/pencere sensörü sayesinde akşamları kapınızı açtığınızda koridorun ışıklarının otomatik açılmasını sağlayabilir böylece akşamları karanlık eve girmekten kurtulmuş olursunuz.
 • Evde olmadığınızda hareket algılandığında otomatik olarak yanarak davetsiz misafirlerin uzaklaşmasını ve güvenlik kameralarının daha iyi görüntü almasını sağlayabilirsiniz.
Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Işıklandırma
Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Işıklandırma

ENERJİ TASARRUFU

Akıllı Ev Sistemleri enerji tüketiminizi kontrol altına almanıza ve israfı önlemenize yardımcı olur.

Faturalarınızdan muhtemelen en kabarık olanları enerji tüketimiyle ilgili olanlardır. Sürekli artan enerji fiyatları durumu daha da kötüleştirmektedir. Eğer evinizdeki enerji tüketimini akıllı hale getirmezseniz bu durum değişmeyecektir.

Akıllı Ev Sistemleri, evinizdeki ısıtma/soğutma sistemlerini efektif kullanmanızı ve ışıklarınızın boşa yanmamasını sağlar. Ayrıca evde ne kadar elektronik cihaz çalıştığını ve bunların ne kadar enerji tükettiğini tespit etmektedir.

Kablosuz akıllı ev sisteminiz hangi cihazların çok fazla kullanıldığını ve bunların ne kadar enerji tükettiğini size bildirir böylece enerji israfına neden olan cihazlarda yapacağınız değişikliklerle enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Enerji Tasarrufu
Fibaro Akıllı Ev Enerji Tasarrufu

GÜVENLİK

Akıllı Ev Sistemleri belki de en önemli faydası evinizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olmasıdır. Evden çıkarken camları/pencereleri kapatıp kapatmadığınızı veya güvenlik alarmını kurup kurmadığınızı hatırlamıyor musunuz?

Akıllı Ev Sistemiyle sisteminize cep telefonunuzdan/tabletinizden/pc’nizden bağlanıp kontrol edebilir ve tek bir tuşla evinizi güvenlik moduna alabilirsiniz. Evden ayrıldığınızda kamerlarınızı, hareket sensörlerinizi, kapı/pencere sensörlerinizi, sireninizi aktive ederek davetsiz misafirlere karşı evinizi koruyabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Güvenlik
Fibaro Hareket Sensörü Diğer Cihazlarla Mükemmel Uyum

EMNİYET

Evinizin emniyeti en az güvenliği kadar önemlidir. Su baskınlarında ve muhtemel yangın tehlikelerinde anında haberdar olmak tehlikeye erken müdahele etmenizi sağlar.

Akıllı evinize kuracağınız su basma sensörü ve duman sensörü sayesinde evinizi beklenmeyen tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

Ütünüzü akıllı prize bağlarsanız evden çıktığınızda ütünüzü prizde unutsanız dahi cep telefonunuzdan akıllı prizinizi kapatarak ütüyü devre dışı bırakabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Su Basma
blank

SENARYOLAR

Senaryolar akıllı evinizdeki cihazların tanımlanan koşullar gerçekleştiğinde otomatik olarak bazı aksiyonları yerine getirmesidir. Örneğin tanımlayacağınız Eve Geldim senaryosu ile eğer akşamsa akıllı röle ve dimmer takılı ışıkların otomatik yanmasını, motor kontrol modülü takılı perdelerin otomatik kapanmasını,  akıllı termostat ile sıcaklığın istediğiniz seviyede ayarlanmasını, akıllı priz takılı kahve makinanızın otomatik çalışmasını ve sevdiğiniz tv programının açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir başka örnekte Evden Ayrılıyorum senaryosunu çalıştırarak akıllı kilit takılı kapı/pencerenizin otomatik olarak kilitlenmesini, motorlu garaj kapınızın kapanmasını, ışıklarınızın kapatılmasını ve akıllı priz ve röle takılı prizlere bağlı akıllı cihazlarınızın otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Senaryolarla yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Sitemizde Fibaro Home Center ile hazırlanan senaryolardan örnekler bulabilirsiniz.

Örneğin yağmurlu havalarda şemsiye almanız için sizi uyaran senaryoyu okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

DAHA FAZLASI

Akıllı Ev sistemleri ile yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Size fayda sağlayacak onlarca örnek vermek mümkün. Birkaç tanesini daha inceleyecek olursak:

Tatilde Gözünüz Arkada Kalmasın

Tatildeyken evinizi uzaktan izleyebilir ve tehlike olması durumunda anında haberdar olabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Evinizi Tatilde İzleyin


Ofisinizde de Kullanabilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz tüm akıllı cihazları ofisinizde de kullanabilirsiniz. Hatta Fibaro Swipe ve Fibaro Buton ile tek dokunuşla toplantı odanızdaki panjurları, ışıkları ve projektörü kontrol edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Akıllı Ofis Sistemleri ile ilgili detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fibaro'yu Ofisinizde de kullanabilirsiniz


Bebeğiniz Kapıyı Açtığında Haberiniz Olsun

Dış kapınıza takacağınız kapı/pencere sensörü sayesinde çocuğunuz kapıyı açtığında cep telefonunuza gelecek mesajla veya sirenle uyarılmanızı sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Bebek Bakımı ve Güvenliği


Çocuğunuz İçin Acil Durum Butonu

Çocuğunuzun yakınına koyacağınız Fibaro Buton ile acil durumlarda hızlıca size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Fibaro Çocuğunuz İçin Acil Durum Butonu


Yaşlı Yakınlarınızın Bakımına Yardımcı Olur

Yanlız yaşayan yaşlı yakınlarınızın evine kuracağınız kapı/pencere, hareket, yangın, su basma sensörleri ve istenirse kamerlarla onların güvende olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İlaç dolabının kapağına monte edeceğiniz kapı/pencere sensörü sayesinde ilaçlarını ne zaman aldığını takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Yaşlı Bakımı

NASIL KURULUR?

Akıllı Ev çözümlerimiz Z-Wave kablosuz ağ teknolojisini desteklediği için evinizi kırıp dökmeden kablo çekmeden kurulabilir. Z-Wave, akıllı ev sistemleri için geliştirilmiş ilk protokoldür. Birbirini direk görmeyen akıllı cihazların birbirleriyle haberleşmesini sağlar. Cihazlar arasındaki iletişim 128-bit şifreleme ile korunmaktadır.

Akıllı cihazlarınızın birbirleriyle haberleşebilmesi için ana kontrol ünitesine ihtiyaç vardır. Ana kontrol ünitesini akıllı evinizin beyni olarak düşünebilirsiniz. Aslında işlemcisi ve belleği olan küçük bir bilgisayardan farklı değildir. Tüm akıllı cihazlar ana kontrol ünitesi üzerinden haberleşir. Yukarıda belirttiğimiz senaryolar ana kontrol ünitesi üzerinde tanımlanır ve işletilir.

Buradaki örneğimizde Fibaro Home Center ana kontrol ünitesinin kurulumunu ve konfigurasyonunu anlatacağız ancak diğer marka ürünlerin kurulumu da benzer şekilde yapılmaktadır.

Fibaro Home Center Lite Ana Kontrolör-Kutu Resmi

Fibaro Home Center Ana Kontrol Ünitesi Kurulum Adımları:

 • Fibaro Home Center’ı kutusundan çıkan ağ kablosuyla internet modeminize bağlayın. Adaptörünü ve antenini takın. (Hızlı kurulum adımları için Hızlı Başlangıç Dokümanına göz atabilirsiniz.)
 • Fibaro Home Center’ı wifi ağınıza bağladıktan sonra evinizdeki odaları ve akıllı cihazlarınızı tanıtmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki videoyu takip edebilirsiniz.
Fibaro Home Center Lite Ana Kontrolör-Ön Panel

Fibaro Ana Kontrol Ünitesini kurduktan ve odalarını sisteme tanımladıktan sonra sıra geldi akıllı cihazlarınızı eklemeye. Evinize hangi akıllı cihazları ve kaç adet kuracağınız tamamen size kalmış. Otomasyona sadece bir adet akıllı cihazla da başlayabilirsiniz onlarca cihazla da başlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin ihtiyacçlarınıza bağlıdır.

Örneğin güvenlik için düşünüyorsanız dış kapınıza bir adet kapı/pencere sensörü takıp kapınızın ne zaman açılıp kapandığını izleyebilir evde olmadığınızda alarm kurarak beklenmedik bir zamanda kapınızın açılması durumunda cep telefonunuza bilgilendirme mesajı alabilirsiniz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi otomasyona küçük başlayıp daha sonradan sisteminizi genişletebilirsiniz. Fibaro Başlangıç Seti ile otomasyona hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Bu set içinde hepsi Fibaro marka olmak üzere birer adet ana kontrol ünitesi, akıllı priz, su basma sensörü, yangın sensörü, kapı/pencere sensörü ve hareket sensörü bulunmaktadır.

Fibaro Başlangıç Seti

Akıllı Ev sisteminize ekleyebileceğiniz diğer akıllı cihazlar için aşağıdaki linklere tıklayarak mağazamızdaki ürünleri inceleyebilirsiniz.

Aydınlatma: Evinizdeki anahtarların arkasına takılabilen mikro modüller ile evinizdeki mevcut ışıklarınızı akıllı hale getirebilirsiniz. Dimmer ürünümüz ile led ampüllerin parlaklığını azaltmanız ve artırmanız da mümkün. Akıllı priz ile abajurlarınızı ve gece lambalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Mikro Modüller

Isıtma: İklimlendirme ünitelerinizi kablosuz radyatör vanaları ve termostatlarla akıllı hale getirebilir, tanımladığınız senaryolarla ve zamanlayıcılarla enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

blank

Güvenlik: Fibaro ana kontrol ünitenize bağlayacağınız Fibaro kapı/pencere sensörü, hareket sensörü gibi güvenlik ürünleri ve IP kameralarla akıllı ev ve ofisinizi dünyanın heryerinden izleyerek ve kontrol ederek güvenliğini sağlayabilirsiniz. Tanımlayacağınız senaryolarla örneğin siz tatildeyken kapı/pencere sensörünüz açık duruma geldiğinde siren çalınmasını ve cep telefonunuza mesaj gelmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Güvenlik Kategorisi | Akıllı Yuva

Emniyet: Evinizi ve sevdiklerinizi su baskını ve yangın gibi tehlikelere karşı koruyabileceğiniz akıllı cihazları Emniyet kategorisinde bulabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Su Basma

FİYATI NEDİR?

Akıllı Ev Sistemi için kesin bir fiyat vermemiz mümkün değil. Çünkü otomasyonun sınırları tamamen sizin zevkinize ve gereksinimlerinize bağlı. Yukarıda da bahsedildiği gibi akıllı ev sisteminin temelinde bir ana kontrol ünitesi bulunuyor. Minimumda bir ana kontrol ünitesine sahip olmanız gerekiyor. Onun dışında işinize çok yarayabilecek hareket, kapı/pencere, su basma ve duman sensörü gibi bileşenler alarak akıllı evinizi genişletebilisiniz.

Eğer evimin otomasyonunu tam yapmak istiyorum diyorsanız aşağıda vereceğimiz örneğe göre kendi eviniz için bir maliyet çıkartabilirsiniz.

blank

Salon + Mutfak:

 • 1 adet ana kontrol ünitesi
 • 1 adet akıllı kilit (Dış kapı)
 • 1 adet kapı/pencere sensörü(Dış kapı)
 • 2 adet röle (ışıklandırma)
 • 2 adet röle (kombi ve klima için)
 • 1 adet hareket sensörü
 • 1 adet IP kamera
 • 1 adet motorlu perde
 • 1 adet motor kontrol modülü
 • 1 adet yangın sensörü
 • 1 adet su basma sensörü(lavabo altına)
 • 1 adet akıllı termostat
 • 1 adet pencere sensörü
 • 1 adet akıllı priz (kahve makinası için)

Yatak Odası:

 • 1 adet röle(ışıklandırma)
 • 1 adet buton(senaryolar için)
 • 1 adet pencere sensörü
 • 1 adet motorlu perde
 • 1 adet motor kontrol modülü

Çocuk Odası:

 • 1 adet röle(ışıklandırma)
 • 1 adet buton(acil durumlar için)
 • 1 adet pencere sensörü
 • 1 adet motorlu perde
 • 1 adet motor kontrol modülü

Banyo:

 • 1 adet röle(ışıklandırma)
 • 1 adet su basma sensörü

Yukarıdaki ürünlerin fiyatlarına mağazamızdan bakabilirsiniz. Ürünlerle veya akıllı ev otomasyonuyla ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Keşif için bize aşağıdaki numaradan ulaşabilirsiniz:

 ☏ 0216 575 00 40

Bir cevap yazın