Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Tema Resmi

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı

Akıllı ev sistemleri sağladığı olanaklar sayesinde yaşlı yakınlarınızın yaşamlarını bakım evlerinde sürdürmesi yerine kendi evlerinde sürdürebilmelerini sağlıyor. Akıllı ev sistemlerinin yaşlı bakımına sağladığı faydalardan yazının devamında detaylı olarak bahsedeceğiz ancak öncesinde Washington Eyalet Üniversitesi Akıllı Ev Projesi baş araştırmacısı Diane Cook’un çarpıcı bir tespitini paylaşmak istiyoruz:

“Yaşlı bireyler, kırsal alanda yaşıyor olsalar ve sağlık bakımına veya aile bireylerine kolay erişime sahip olmasalar bile evlerini terk etmek istemiyorlar.  Araştırmalar gösteriyor ki, özellikle iradeleri dışında evlerinden koparılıp bakım evlerine yerleştirilmek onlarda ruhsal ve fiziksel çöküntüye ve ardından ölüme sebebiyet verebiliyor.” -Diane Cook

Yaşlı yakınlarınızın konforunu, emniyetini ve güvenliğini kendi evlerinde sağlayabilirseniz onları yaşadıkları ortamdan ayırmanıza gerek kalmayabilir. Fibaro’nun minyatür akıllı cihazları sayesinde onların mahremiyetini olumsuz etkilemeden evde ne kadar vakit geçirdiklerini, ne zaman dışarı çıktıklarını, nerelere gittiklerini, ilaçlarını alıp almadıklarını, gece kaçta yattıklarını, gece uyuyup uyumadıklarını öğrenebilir acil durumlarda size bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemlerinde bulunan akıllı cihazlar çevresel faktörler hakkında bilgi toplayarak bu bilgileri bize değişik kanallardan (ör: cep telefonundan) iletebilir. Akıllı cihazlara örnek verecek olursak hareket sensörü bize evimizdeki odalarda hareket olup olmadığını, kapı/pencere sensörü kapımızın veya penceremizin açılıp açılmadığını, su basma sensörü banyoda/mutfakta su sızıntısı olup olmadığını, duman sensörü yangına sebebiyet verebilecek bir durumun oluşup oluşmadığını bildirir. Şimdi bu ve benzeri akıllı cihazları yaşlı yakınlarımızın bakımında nasıl kullanabileceğimize bakalım:

KAPI/PENCERE SENSÖRÜ

Fibaro Kapı/Pencere Sensörü kapı ve pencerelere monte edilerek açma/kapama eylemlerinde size bildirim gelmesini ve çeşitli senaryoların çalıştırılmasını sağlar. Örneğin, cam açıldığında klimanın kapatılarak enerji tasarrufu sağlanması gibi. Oldukça kolay kurulum ve kullanıma sahip bu sensörün yaşlı yakınlarımızın hayatını kolaylaştıracak birçok faydası bulunmaktadır.

blank
  • Evde bulunan kapı ve pencerelere monte edilerek yaşlı yakınınız dışarı çıktığında açık kapı ve pencereler varsa uyarı verilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Evde olmadıklarında kapı ve pencereler izinsiz açıldığında siren çalınması, ışıkların yanmasını, cep telefonuna bildirim mesajları gönderilmesini ve kamera görüntüleri alınmasını sağlayabilirsiniz.
Akilli Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Hırsızları Engelleyin
  • İlaç dolabına monte ederek gün içinde ilaçlarını alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.
Akilli Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Ecza Dolabı

HAREKET SENSÖRÜ

Fibaro Hareket Sensörü, odalara yerleştirilerek yaşlı yakınlarınızın günün her saatinde nerede ve ne kadar vakit geçirdiğini tespit etmenizi sağlar. Hareket algılamanın yanında bulunduğu ortamdaki ışık seviyesini ve oda sıcaklığını da ölçer.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Hareket Sensörü
  • Evde uzun süre hareket algılanmadığında tehlike olma ihtimaline karşı bildirim alabilirsiniz.
  • Banyoya yerleştirilecek hareket sensörü ile gece ne sıklıkta tuvalete çıkıldığını öğrenebilirsiniz.
  • Dışarıya açık odalara yerleştireceğiniz hareket sensörleri ile örneğin gece hareket algılandığında bildirim alabilir, otomatik olarak ışıkları açabilir, siren çalabilir, siren veya müzikle evdekileri ve çevredekileri uyarabilirsiniz.

SU BASMA SENSÖRÜ

Fibaro Su Basma Sensörü, sel ya da tesisat arızaları sonucu ortaya çıkan su basmalarını tespit etmek için kullanılmaktadır.Yaşlı yakınınızın mutfağındaki bulaşık makinasının ve lavabonun altına yerleştirebilirsiniz. Ayrıca banyosunda duş kabininin ve çamaşır makinasının yakınına yerleştirerek olası bir su sızıntısında anında cep telefonu bildirimi alabilirsiniz.

Fibaro Akıllı Ev Otomasyonu Su Basma

DUMAN SENSÖRÜ

Fibaro Duman Sensörü ile evde duman algılanması durumunda siren çaldırabilir, cep telefonunuza bildirim mesajları gelmesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınıza ve ütü odanıza yerleştirebilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Duman Sensörü Ütü Yangını

AKILLI PRİZ

Fibaro Akıllı Priz yaşlı yakınınızın evinde bulunan ve prize takılan tüm elektronik cihazlarınızı otomatik olarak açıp kapatmaya yarayan ve enerji tüketim ölçümü yapan oldukça kullanışlı ve pratik bir akıllı cihazdır. Normal prize takıp 2500w’a kadar elektronik cihazları bağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Akıllı Priz

Örneğin yaşlı yakınınızın fırını, ütüyü ve su ısıtıcısını açık bırakıp gitme tehlikesine karşı bu cihazı akıllı prizlere bağlayarak uzaktan cep telefonunuzla açıp kapatabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Akıllı Priz Su Isıtıcısını Uzaktan Kapatın

AKILLI TERMOSTAT

Akıllı Termostat ile yaşlı yakınınızın evindeki sıcaklığı an be an takip edebilir ve sıcaklığın belirli bir seviyede kalmasını sağlayabilirsiniz. Sıcaklığın belirli bir derecenin altına inmesi veya üstüne çıkması durumunda size bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece onların daima uygun sıcaklıkta yaşamlarını sürdürmelerini sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Akıllı Termostat

LOKASYON TAKİBİ

Fibaro Mobil Uygulamaları ile yaşlı yakınınızın akıllı telefonundan gittiği yerleri takip edebilirsiniz. Geo-fence teknolojisi sayesinde evden uzaklaştığında veya eve ulaştığında cep telefonunuza bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Lokasyon Takibi

ACİL DURUM BUTONU

Fibaro Buton ile acil durumlarda yaşlı yakınınızın size ulaşmasını sağlayabilir akıllı evinde bulunan çeşitli cihazların(siren, kamera, ışıklar vs) otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz.

blank

AKILLI KİLİT

Akıllı Kilit sayesinde yaşlı yakınınızın evin anahtarını unutması durumunda uzaktan kapıyı açmanızı veya gece kapının otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Temizlikçi, hizmetçi, misafir için özel kodlar tanımlayabilir ve onların belirli gün ve saatlerde girişine izin verebilirsiniz.

Zorunlu durumlarda kilidi cep telefonunuz yardımıyla uzaktan açabilir ve kilitleyebilirsiniz.

blank

AKILLI ANAHTARLIK/EL KUMANDASI

Fibaro Anahtarlık ile evde bulunan akıllı cihazları yerlerinden kalkmadan kontrol etmelerini sağlar. Örneğin ışıkları, kombiyi, klimayı, motorlu perdeleri, kapı kilidini tek dokunuşla açıp kapatabilirler. Kullanımı oldukça kolay olan el kumandası onlara konfor ve rahatlık sağlayacaktır.

Akıllı Ev Sistemleri ve Yaşlı Bakımı Tema Resmi

Yukarıda tanıtılan akıllı cihazların hepsinin alınması gerekmemektedir. İhtiyacınıza göre ürünler belirlenerek kurulum yapılabilir. Ancak bu ürünlerin çalışması için merkezi kontrol ünitesi gerekmektedir. Buraya tıklayarak merkezi kontrol ünitelerimizi inceleyebilir ve ihtiyacınıza uygun olanı alabilirsiniz.

Her türlü sorunuz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın