FIBARO Akıllı Ev Sistemleri ve Home Center 3

blank

FIBARO, Akıllı Ev Otomasyonu pazarındaki en gelişmiş kablosuz çözümleri kullanıcılarına sunan, alanında lider bir firmadır. FIBARO, evinizi kırıp dökmeden, mevcut dekorunuza minimum müdahalede bulunarak kurulum işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlar. Modüllerin ve sensörlerinin görünümü, evinizin herhangi bir yerine kolayca yerleştirilebilmesi adına minimize edilmiş ve estetik bir görünüme kavuşturulmuştur. Sistemin kablosuz yapısı, herhangi bir yükseltme düşünüldüğünde buna imkan verecek şekildedir.

FIBARO, konutunuzun altyapısına herhangi bir müdahalede bulunmadan, onu Akıllı bir ev haline getirir. Bu sene FIBARO Home Center 3’ü de piyasa süren firmanın modüler yaklaşımı, ihtiyaçlarınız değiştikçe küçük bir şekilde bu işe başlasanız dahi sisteminizi kolayca geliştirmenize olanak verir.

2010’da Akıllı Ev Otomasyon pazarına giren firma Polonya’daki fabrikasında her yıl 1 milyondan fazla cihazın üretimini yapmakta ve dünyada Akıllı Ev Sistemleri denince akla ilk sırada gelmektedir.

FIBARO, Z-Wave İletişim Protokolü’nü ve Lua Yazılım Dilini Kullanır

Z-Wave, özellikle ev otomasyonu için kullanılan bir kablosuz iletişim protokolüdür. Cihazdan cihaza iletişim kurmak için düşük enerjili radyo dalgaları kullanan Z-Wave, bu sayede çok daha yüksek menzillere kadar etkin bir şekilde ulaşabilmektedir.

Lua yazılım dili, başlangıçta mevcut uygulamaların işlevselliğini arttırmak için tasarlanmıştır, ancak genellikle bağımsız bir dil olarak kullanılmaktadır. Sahneleri için Lua yazılım dilini kullanan akıllı ev sistemleri, sizlere sisteminizin mevcut fonksiyonlarına en yoğun erişim imkanını sağlayacaktır. Olasılıkların sayısı sınırsızdır ve Lua sahneleri çok komplike olabilir. Temel programlama becerileri ile ev otomasyonunuzu en iyi ve etkin şekilde kontrol edebilirsiniz.

FIBARO HOME CENTER 3

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES(consumer electronics show) 2020’de ilk gösterimi yapılan FIBARO Home Center 3, büyük ses getirmiş ve firmanın zirvedeki yerini daha da sağlamlaştırmıştır.

Yazılım, akıllı ev sisteminin en önemli unsuru ve tüm cihazların ihtiyaç duyduğumuz şekilde çalışmasını sağlayan otomasyon sisteminin çekirdeğidir. Yeni FIBARO yazılımı piyasadaki en güçlü yazılımdır. Önceki sürüme kıyasla çok daha hızlı, çok daha güvenli ve kapsamlı hale getirilmiştir. FIBARO Home Center 3, şu andan itibaren sadece Z-Wave protokolünü değil, aynı zamanda Nice, ZigBee ve Wi-Fi protokolleri de dahil olmak üzere en popüler iletişim protokollerini de destekliyor.

Her şey dahil FIBARO Home Center 3 gücünü, sisteminizin yıllarca en üst standartlarda çalışmasını sağlayacak, verimli ve yüksek kaliteli bileşenlerinden alır. Bu tarz bir üretim yaklaşımı, FIBARO’nun üretim tesislerindeki karbon ayak izini de minimize edecek şekilde yapılandırmasını sağlamıştır.

Her işi yapan tek bir Parça

blank

Home Center 3 akıllı ev Ağ Geçidi, FIBARO cihazları ile Z-wave üzerinden sistemi çalıştırmasının yanı sıra, 100 parça “Nice” protokolünü kullanan cihazı dahi çalıştıracak güçte tasarlandı. Bu da yeterli değilse, ZigBee protokolü üzerinden de farklı cihazları sisteminize entegre edebilirsiniz.

Güçlü bileşen ve çipler, yepyeni özellikler sağlayacak yeni yazılım güncellemelerini sisteminize rahatlıkla ekleyebilecek şekilde tasarlandılar. Ethernet portu ve Wi-Fi, FIBARO Home Center 3’e ağ bağlantısı çeşitliliği ve her zamankinden daha da geniş bir menzil verdi ki, bu sayede cihazınızı evinizin istediğiniz noktasına acaba problem yaşar mıyım? diye düşünmeden yerleştirebilirsiniz.

Sizlere makalemizde, piyasadaki açık ara en gelişmiş akıllı ev sisteminden bahsediyoruz.

FIBARO Home Center 3, akıllı ev ortamları için tam anlamıyla bir dönüm noktasıdır.”

Zengin Donanım Tek Başına Yeterli Değildir

blank

Tam bir Pazar bilincine sahip olan FIBARO, Home Center 3’ü önceki versiyonlarına kıyasla, olabilecek en estetik şekline kavuşturdu. Elbette görünüşünün yanında ürünün size vereceği hissiyatta önemlidir. FIBARO Home Center 3’ün zarif tasarımı, renk seçiminin, siyah ve bakırın uyumlu etkileşiminin sonucudur. Kasa, yüzeyde parmak izi bırakmayan yumuşak dokunuşlu bir teknoloji ile kaplanmıştır. İnce tasarımı, cihazın tam anlamıyla herhangi bir yere yerleştirilebilmesini sağlar, çünkü çevreye müdahale etmez. Bu, cihazın diğer ekipmanların yanında durabileceği ve mevcut iç tasarımınıza da uyabileceği anlamına gelir.

10 Yıllık Akıllı Ev Otomasyon Deneyimi

Yeni cihazlar ve teknolojiler geliştirmek FIBARO için çok şey ifade eder. Kullanıcı deneyimleri, FIBARO’nun müşterilerine gerçekten ihtiyacı olan özellikleri sunabilmesini sağlar. FIBARO Home Center 3 de kullanıcılarının, akıllı ev montajcılarının ve dünyanın dört bir yanından gelen iş geliştiricilerinin önerileri de dikkate alınarak 10 yıllık pazar deneyimiyle harmanlanıp bugünkü haline getirilmiştir. Sonuçlar ortada;

Cihaz şimdi, iletişim menzilini en üst seviyeye çıkartan yerleşik bir antene de sahip. FIBARO Home Center 3, Wi-Fi sayesinde artık yönlendiricinizle arasında bir kablolu bağlantıya da ihtiyaç duymuyor. Kullanışlı “Sistem Kurma Sihirbazı”, akıllı ev sistemlerini kullanmaya yeni başlayan kullanıcıların ve sistem kurulumunu yapacak personellerin de işlerini oldukça kolaylaştırdı.

Her bir FIBARO cihazı gibi, yepyeni Home Center 3 de, kendini sıkı bir şekilde geliştirmeli, sürekli ilerlemeli, büyüyen teknolojinin gerektirdiklerini ve artan kullanıcı taleplerini de dikkate almalıdır.
Bu gelişim, ilerleme ve talepler de, endüstriyel değişikliklerin büyük çoğunluğunun üstesinden gelecek uzun ömürlü bu tasarımı ortaya çıkardı.

Bu felsefenin en önemli sonucu olarak, müşteri sorunlarını azaltacak ve karbon ayak izimizi minimize edebileceğiz. Diğer üreticiler gibi FIBARO da, FIBARO Home Center 3 kullanıcılarını, sisteme tanıtılacak yeni entegrasyonlara uygunluk ve uyumluluk getirecek standartlaştırılmış güncellemelerle destekleyecek ve düşük kaliteli cihazlarda meydana gelebilecek çökmeleri ve nihayetinde bir cihaz değişiminin ardından donanım yaşlanmasını ortadan kaldıracaktır.

Güvenlik ve İstikrar

Akıllı ev güvenliği ve istikrarı her zaman FIBARO için en önemli endişe kaynağı olmuştur. Bu nedenle şirket, Akıllı evlere yönelik artan hack faaliyetlerine karşı birinci sınıf koruma sağlamak adına Kaspersky gibi dünya çapında güvenlik liderleriyle işbirliğine başladı.

Şifrelenmiş veri aktarımı, hem yerel hem de harici bağlantılara karşı ilk koruma aracıdır. Cihaz, makul ve yüksek kaliteli bileşenler kullanarak, internet ve bulut erişimi olmadan da bağımsız olarak çalışabilir ve akıllı evinizin önemli işlevlerini yerine getirmeye devam edebilir . Dolayısıyla İnternet Servis Sağlayıcınız bir bakım çalışması yürüttü diye alarm sisteminizin devre dışı kalması gibi bir risk ortaya çıkmaz.

Güvenlik, cihazdaki ve buluttaki çift sistem yedeklemesinden, sistemin sağlığını/kararlılığını izleyen bir arka plan yazılımından, 4 çekirdekli bir işlemciden ve 2 GB bellekten gelir. FIBARO Home Center 3, piyasadaki diğer cihazlarla karşılaştırıldığında belirgin şekilde hızlıdır ve birçok görevi hiç zaman geçirmeden aynı anda yerine getirebilmektedir. Tüm geliştirme süreci boyunca, donanımın mükemmelliği ve yazılım ile uyumu ana hedefimizdi. Bileşenlerin ve yüksek performanslı yazılımların uzun süreli kullanım testleri, sistemin kararlılığını görmemizi sağlarken, benzeri görülmemiş hız sonuçlarına ulaşmamızı da sağladı.

Home Center 3, elektrik güvenliğini garanti eden bağımsız bir Araştırma birimi olan VDE sertifikasını da aldı: CB sertifikası ve AB tipi Test Sertifikası.

FIBARO Home Center 3, Home Center 2’de 100 metre olan iletişim menzilini 150 metre’ye kadar çıkarmayı başardı. Bu da sizlere eviniz ne kadar büyük olursa olsun, cihazınızı evinizin istediğiniz herhangi bir köseşinde konumlandırmanızı sağlayacaktır.

FIBARO Home Center 3, bir önceki modele göre 2 kat fazla Ram’e sahiptir. 2 GB Ram sistemin çok daha kararlı şekilde çalışmasına olanak verir.

FIBARO Home Center 3, önceki modele göre 1.3 kat daha hızlı işlemçi barındırır. Bu da komutlarınızın cihazınız tarafından çok daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlar.

FIBARO Home Center 3, Önceki modele göre 4 kat fazla depolama alanına sahiptir.

FIBARO cihazlarını, evinizde zaten sahip olduğunuz diğer akıllı cihazlarla birlikte kullanabilmenin sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Home Center 3 ile FIBARO’yu birçok popüler markayla kolayca entegre edebilir, hepsinin günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için birlikte mükemmel bir uyum içinde çalıştıklarına şahit olabilirsiniz.

Yazımızda sizlere, FIBARO Home Center 3 ile ilgili detaylı bilgi vermeye çalıştık. Ürünü Akıllı Yuva üzerinden satın almak için buraya tıklayabilir,

Akıllı Ev Sistemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki diğer yazımıza ve blogumuza da göz atabilirsiniz.

Teknik Özellikler

İşlemci:Quad-core Arm Cortex A53 (1.2 GHz)
RAM:2 GB
HDD:8 GB
Güç kaynağı:12 DC
Boyutlar:220x140x35 mm
Protokol Radyo frekanslarının aralığı
Z-Dalgası (500):
868.0-868.6 MHz 869.7-870.0 MHz
433MHz (OOK, FSK, GFSK): 433.54-433.92 MHz
868 MHz (OOK, FSK, GFSK): 868.3-868.94 MHz
ZigBee:2405-2480 MHz
Wi-Fi Kablosuz (802.11 b / g / n / a / ac):2400-2483 MHz 5150-5350 MHz
Bluetooth Düşük Enerji:2402-2480 MHz

Bir cevap yazın