Philips Hue Işıklarınızı Fibaro Home Center Lite Senaryolarıyla Kontrol Etme

blank

Philips Hue ışıklarınızı Home Center Lite üzerinden kontrol etmek için aşağıdaki 3 basit adımı izlemeniz yeterli olacaktır.

  1. Philips Hue için Statik IP Tanımlama

Philips Hue ışıklarınızı otomasyona almadan önce yapmanız gereken ilk iş Hue köprünüze statik yani sabit IP atamak olmalıdır. Çünkü otomasyonda IP değerinizi Fibaro Home Center Lite(HCL) üzerinde tanımladığınız Sanal Aygıt(Virtual Device) tanımında kullanacaksınız. Hue köprü IP’si değişirse Fibaro HCL Sanal Aygıtını’da güncellemeniz gerekecektir.

Öncelikle eğer kurulu değilse Philips Hue mobil uygulamasını kurmamız gerekiyor. Kurulumdan sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra aşağıda kırmızı ile belirtilen çark butonuna basarak ayarlar kısmına giriyoruz. Ayarlar butonuna bastıktan sonra aşağıda kırmızı ile belirtilen Hue Bridges(Hue Köprüsü) seçeneğini seçiyoruz.

blank

Açılan sayfada Philips Hue uygulamamızdan kontrol edebileceğimiz Hue köprüleri listeleniyor. Otomasyona almak istediğimiz köprünün yanındaki info(bilgi) tuşuna basıyoruz.

blank

Hue köprüsünü seçtikten sonra gelen sayfada Network Settings(Ağ Ayarları) seçeneğini seçiyoruz.

blank

Network Settings(Ağ Ayarları) sayfasında aşağıdaki gibi IP Address, Netmask ve Gateway değerlerini girip Save(Kaydet) butonuna basıyoruz. Kaydetme işleminin ardından Philips Hue köprünüze statik IP verme işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Buradaki IP Address değerini bir yere not edin çünkü bu değeri Fibaro HCL Sanal Aygıt’ına gireceğiz.  (Aşağıdaki değerler size ait internet router’ında farklılık gösterebilir.)

blank


  1. Philips Hue için Yeni Kullanıcı Tanımlama

Philips Hue ışıklarınızı Fibaro HCL üzerinden kontrol etmek için Hue köprüsü üzerinde bir kullanıcı tanımlamanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki web adresini yukarıda tanımladığınız statik IP ile güncelleyerek tarayıcınıza giriniz.

http://<hue IP adresiniz>/debug/clip.html

Aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

blank

Bu ekranda aşağıdaki bilgileri doldurarak ve ardından POST butonuna basarak yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

URL: /api
Message Body: {"devicetype":"fibaro_hue_app#iphone kullanici"}
Method: POST

Bilgileri girip POST butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir uyarı alacaksınız.
blank

Link button not pressed(Link butonuna basmadınız) uyarısı almanızın sebebi kullanıcı oluşturmadan önce Philips Hue köprüsü üzerindeki butona basmamış olmanızdır.

blank

Yukarıdaki işlemi Philips Hue köprüsü üzerindeki butona basarak 30 saniye içinde tekrarlarsak aşağıdaki gibi bir kullanıcı kodu oluşacak ve kullanıcı oluşturma işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olacağız.

blank

ÖNEMLİ NOT: Üretilen kullanıcı kodunuz içerisinde 0x(Sıfır x) değeri varsa lütfen kullanıcı oluşturma işlemini tekrarlayınız. Çünkü 0x hexadecimal kod olarak algılandığından Fibaro HCL Sanal Aygıtı Philips Hue ‘ya istek gönderemiyor.


  1. Philips Hue Sanal Aygıtı’nın Fibaro Home Center Lite Ortamına Alınması

Fibaro Home Center Lite ortamına alacağımız Philips Hue Sanal Aygıtını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

PhilipsHue VirtualDevice HCL

Dosyayı indirdikten sonra Home Center Yönetim Ekranında Devices(Araçlar) bölümüne girip Add or remove device(Yeni Aygıt Ekle veya Çıkar) seçeneğini seçelim.

blank

blank

Sanal Aygıt tanımlama ekranında Import Virtual Device(Sanal Aygıt Yükle) butonuna basasarak yukarıda indirdiğiniz dosyayı yükleyiniz.

blank

Sanal aygıtı yükledikten sonra IP Address kısmına Philips Hue köprünüzün IP adresini giriyoruz. TCP Port alanına 80 giriyoruz.

blank

Daha sonra Sanal Aygıtın Advanced sekmesine basarak butonların içindeki kodlarda aşağıda kırmızı renkte belirttiğimiz kullanıcı kodu alanına 2. Bölümde oluşturmuş olduğunuz kullanıcı kodunu yapıştırıyoruz.

blank

Sanal Aygıtı kaydettikten sonra butonlara bastığımızda ışıklarımızın beklendiği gibi yanıp sönmesi gerekiyor. Eğer sorun yaşarsanız yukardaki adımları tekrar ediniz.

blank

Benzer şekilde 3. bölümdeki adımları tekrarlayarak tüm ışıklarımız için birer sanal aygıt ekliyoruz. Ancak diğer ışıklar için kullanıcı kodu dışında aşağıdaki gibi bir de ışık numarasını değiştirmemiz gerekiyor. Işık numaralarını 1,2,3,4,5… şeklinde ayarlayarak tüm ışıklarınızı ekleyiniz.

blank

Sanal aygıtınızı blok senaryolarda kullanmak için senaryonun Then‘den sonraki kısmında + butonuna basarak çıkan menüden Virtual Devices altından   Philips Hue Salon sanal aygıtını seçiniz. Buton olarak aşağıdaki gibi IsikAcBtn seçerseniz senaryonuz çalıştığında ışıklarınız otomatik açılacaktır.

blank

Sorun yaşarsanız veya sorularınız olursa yorumlara yazmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın