Philips Hue ve Fibaro Akıllı Ev Sistemi Bağlantısı

Philips Hue ve Fibaro Akıllı Ev Bağlantısı

Philips Hue ve Fibaro Akıllı Ev Sistemi Bağlantısı

Fibaro akıllı ev sisteminizde kullanacağınız Fibaro Dimmer ve Fibaro Röle modülleri ile ışıklarınızı cep telefonunuzdan otomatik olarak açıp kapatabilir, kısabilir ve çeşitli senaryolar yardımıyla değişik aksiyonlar alabilirsiniz. Ancak ışıklarınıza biraz daha renk katmak isterseniz Philips Hue ampullerini de Fibaro sisteminize dahil edebilirsiniz. Bu yazımızda Fibaro Home Center kontrol ünitenize Philips Hue ampulleri nasıl tanımlayacağınızı anlatacağız. Philips Hue köprünüzü ve ampullerinizi IOS veya Android uygulamanıza tanıtmış olmanız gerekmektedir.

Philips Hue Beyaz ve Renkli Ampuller

Resim: philips.com

Philips Hue ampulleri Fibaro‘nun desteklediği Z-Wave kablosuz iletişim teknolojisini desteklemediği için diğer Wi-Fi destekli akıllı cihazlarda olduğu gibi Fibaro Plugin’lerinden yararlanacağız. Bunun için öncelikle Fibaro Home Center yönetim konsoluna bağlanıyoruz ve giriş yaptıktan sonra aşağıda gösterildiği gibi Plugins butonuna tıklıyoruz.

Philips Hue ve Fibaro Akıllı Ev Bağlantısı Plugin

 

Plugins bölümüne girdikten sonra sol taraftan Available sekmesine tıklayarak arama alanına hue anahtar sözcüğünü yazıyoruz. Philips Hue Plugin’i geldikten sonra Install butonuna basarak plugin kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Plugin Kurma

Açılan ekranda Free butonuna bastıktan sonra Add butonuna basarak kurulan plugin’i Fibaro sistemimize ekliyoruz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Plugin Ekleme

Ekleme işleminden sonra açılan ekranda Philips Hue ayarlarını yapacağız. Öncelikle Philips Hue sisteminizin IP adresini girmeniz gerekiyor. IP adresini biliyorsanız direk yazabilirsiniz ancak bilmiyorsanız Search butonuna basarak Fibaro’nun modeminize bağlı Philips Hueköprüsünü bulmasını sağlayabilirsiniz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama IP Arama

 

Search butonuna bastığınızda eğer Philips Hue hub cihazınız tespit edilirse aşağıdaki gibi bir ekran açılacak. Select butonuna basarak bulunan Philips Hue cihazımızı seçiyoruz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Hub Bulma

 

Son durumda konfigurasyon ekranımız aşağıdaki gibi olmalı. IP adresi sizin cihazınız için farklı olabilir. Kaydet butonuna basarak değişiklikleri kaydediyoruz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Hub Bulma

Konfigurasyonu tamamlamak için yukarıdaki 2 adım kaldı. Connecting to Hue Bridge(Hue Köprüsüne Bağlanma) ve Searching for new lights(Philips Hue ampullerini arama). Ancak bu adımları tamamlarken biraz dikkatli olmamız gerekiyor.

Connecting to Hue Bridge(Hue Köprüsüne Bağlanma)

Bu adımı gerçekleştirmek için öncelikle Hue köprüsü üzerindeki butona bir kere basıp 30 saniye içinde Home Center yönetim konsolundaki Create User butonuna basmanız gerekiyor. Bu işlem ile Fibaro’nun Hue köprüsüne bağlanabileceği bir kullanıcı oluşturuluyor.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Hue Köprüsü Butonu
Fibaro Philips Hue Tanimlama Kullanıcı Oluşturma

Searching for new lights(Philips Hue ampullerini arama)

Son adımda ise Philips Hue köprüsüne bağlı olan ampulleri bulup Fibaro Akıllı Ev Sistemine tanımlamamız gerekiyor. Bu işlem oldukça basit. Aşağıdaki Start Search butonuna basıp 60 saniye bekliyoruz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Işıkları Arama

Daha sonra Fibaro Yönetim Konsolunda cihazlarımızın bulunduğu ekrana dönünce aşağıdaki gibi Philips Hue ampullerimizin eklendiğini görüyoruz.(Benim konfigurasyonumda 3 adet ampul olduğu için aşağıdaki gibi görünüyor. En baştaki Philips Hue cihazı ile tüm ampulleri kontrol etmeniz mümkün)

Fibaro Philips Hue Tanimlama Ampuller
Fibaro Philips Hue Tanimlama Renk Seçimi

Yukarıdaki açma, kapama ve parlaklık ayarı butonlarından tüm ampulleri tek tek kontrol edebildiğiniz gibi Philips Hue yazan cihaz ile tüm ampullerinizi tek seferde kontrol edebilirsiniz. Cihazların sağ üst köşesinde bulunan anahtar ikonuna tıklayarak soldaki gibi renk tayfından istediğiniz renkleri seçebilirsiniz.

Artık Philips Hue ışıklarınızı Fibaro uygulamanızdan yönetebilirsiniz.

Fibaro Philips Hue Tanimlama Renkli Işıklar

Bir cevap yazın