Akıllı Eviniz Yağmurlu Havalarda Şemsiye Almanız İçin Sizi Uyarsın

Akıllı Eviniz Yağmurlu Havalarda Şemsiyeyi Hatırlatsın

Akıllı Evinizin Sınırsız Yeteneklerini Keşfedin

Evinizdeki ışıkların, termostatın, perde ve panjurların, garaj ve giriş kapılarının otomasyonunu yaptınız. Artık dünyanın her yerinden akıllı evinizi izleyebiliyor ve kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki akıllı evinizin yetenekleri bunlarla sınırlı değil. Örneğin işe gitmek için çıkmaya hazırlanırken akıllı eviniz hava durumunu kontrol edip hava yağmurluysa şemsiye almanız gerektiğini hatırlatabilir.

Yahoo hava durumu servisiyle entegre çalışan Fibaro Home Center  ana kontrol ünitesi ile bunu gerçekleştirmek oldukça kolay. Fibaro Home Center yönetim ekranından hava durumuna bağlı bir senaryo hazırlamanız yeterli. Şimdi adım adım bu senaryoyu hazırlayalım.

Uyarı Mesajının Hazırlanması

Öncelikle Home Center yönetim ekranında Panels -> Notifications Panel bölümüne girerek havanın yağmurlu olması durumunda kullanıcıya gönderilecek uyarı mesajını hazırlayalım.

Fibaro Home Center Yönetim Konsolu Notifikasyon Paneli

Açılan pencerede Title  bölümüne mesajın senaryolarda kullanılacak olan değişken adını giriyoruz. Bu örnekte Yagmur Uyarisi olarak adlandırdık. Dilerseniz farklı bir isimde verebilirsiniz. SMS Content alanına SMS mesajlarında yer alacak mesajı, E-Mail Content bölümüne e-posta mesajlarında yer alacak mesajı ve son olarak Push Content bölümüne Fibaro mobil uygulamasına gönderilecek push mesajında yer alacak uyarı mesajının içeriğini giriniz.

Notifikasyon Paneli Konfigurasyonu

Blok Senaryonun Tanımlanması

Mesajı tanımladıktan sonra Home Center yönetim konsolunda Scenes->Add Scene butonuna basarak senaryolar bölümüne girelim.

Fibaro Home Center Senaryolar

Açılan ekranda Add Scene Using Blocks seçeneğini seçerek grafik bloklarla senaryo hazırlama ekranına girelim.

Senaryo adına Yağmur Uyarısı diyelim. Senaryonun otomatik çalışması için Run Scene: Automatic seçelim. Home Center başlatıldığında senaryonunda otomatik başlamasını sağlamak için Start when Home Center 2 starts seçeneğini seçelim.

Fibaro Home Center Senaryo Genel Bilgiler

Senaryo tanımlama ekranında Advanced tab’ına girerek blok senaryomuzu tanımlamaya başlayalım. Öncelikle senaryomuzu hatırlayalım:

“Hafta içi işe gitmek için evden çıkmadan önce saat 8:15’de hava durumunu kontrol et ve eğer yağmurluysa cep telefonuma şemsiye almam gerektiğine dair uyarı mesajı gönder.”

Senaryonun blok tasarımına geçmeden önce senaryomuzu koşul ve aksiyon olarak iki parçaya ayıralım.

Koşulumuz:

Hafta içi saat 8:15 ve hava yağmurluysa…

Aksiyonumuz:

Cep telefonuna şemsiye alınması gerektiğine dair uyarı mesajı gönderilmesi.

Öncelikle koşulumuzun bloklarını hazırlayalım:

blank

İlk blok için blok tanımlama ekranında + butonuna basıp Timers -> Days of Week seçiyoruz. Daha sonra yukarıdaki gibi saat 8:15 olarak ayarlıyoruz. Siz kendinize uygun saati girebilirsiniz. Evden çıkmanıza yakın bir zaman seçerseniz daha uygun olur.

İkinci blok için + butonuna basıp Weather -> Weather Conditions seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra yukardaki gibi yağmur için Rain seçiyoruz.

Hava durumu bloğunun altındaki kutuyu Then olarak seçerek senaryomuzun aksiyon kısmına geçiyoruz.

Fibaro Senaryo Hava Durumu Aksiyonu

Aksiyon bloğu için Then kutusunun altındaki + butonuna basarak Notifications -> Push -> Sony D6603 seçeneğini seçiyoruz. (Cep telefonunuzun marka modeline göre değişecektir.) Push mesajı için Fibaro mobil uygulamasının cep telefonunuza kurulmuş olması gerekmektedir. Push mesajı yerine e-posta gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Daha önceden hazırladığımız Yagmur Uyarisi mesajımızı da seçiyoruz.

Senaryoyu yağmurlu bir günde test ettiğimizde yola çıkmadan önce şemsiye almamız gerektiğini hatırlatan aşağıdaki mesajı alıyoruz.

Fibaro Hava Durumu Senaryosu Push Mesaj Uyarısı

Senaryomuz oldukça basit. Önerilerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne girebilirsiniz.

Bir cevap yazın