Fibaro’nun Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Cihazları

Fibaro'nun Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Cihazları

Fibaro’nun Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Cihazları

Apple’ın iOS 10 sürümüyle yayınladığı Akıllı Ev uygulaması ile çalışan HomeKit cihazlarına Fibaro ürünleri de eklendi.Fibaro Bluetooth LE(low energy) teknolojisini kullanan ve HomeKit ile uyumlu çalışan Hareket Sensörü, Su Basma Sensörü ve Kapı/Pencere Sensörü üretti.

Aslında yukarıda saydığımız sensörlerin Z-Wave teknolojisiyle çalışan versiyonları yıllardır kullanılmakta ancak Fibaro HomeKit pazarına ortak olmak için bu sensörlerin Bluetooth LE versiyonlarını da çıkarttı. Fibaro tarafından HomeKit destekli başka sensörlerin de üretileceği gelen bilgiler arasında.

HomeKit nedir?

HomeKit, Apple’ın iOS 10 sürümü ile yayınladığı Akıllı Ev uygulamasına bağlanan akıllı cihazlarla iletişim kurmak ve onları kontrol etmek için kullanılan mimaridir. HomeKit ile evinize akıllı ampuller, sensörler(kapı/pencere, su basma, hareket), akıllı termostat, akıllı kilit gibi cihazlar ekleyebilir ve bu cihazları kontrol etmek için çeşitli senaryolar oluşturabilirsiniz.

HomeKit ile çalışan ürünlerin üzerinde aşağıdaki ‘Works with Apple HomeKit’ logosu bulunmaktadır. Bu logonun bulunmadığı cihazlar kesinlikle HomeKit uyumlu değildir.

Apple Homekit Logo Fibaro Akilli Yuva

HomeKit’i kullanabilmek için iOS 10 sürümüne sahip iPhone, iPad veya iPod cihazına ihtiyacınız var. Ayrıca AppleWatch ile akıllı evinizle ilgili önemli senaryoları çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izleyerek Apple Homekit’in kullanımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

HomeKit iPHONE iPAD iPOD

HomeKit akıllı cihazlarınızı Apple Ev uygulamasına ekledikten sonra bu cihazları konumlandırdığınız odaları tanımlayabilirsiniz.

HomeKit Odalar

HomeKit cihazlarınızı tanımlayıp odalarınıza atadıktan sonra sıra işlerinizi kolaylaştıracak senaryolar tanımlamaya geldi. Senaryolar yardımıyla tek bir komutla birçok Homekit cihazını otomatik olarak kontrol edebilirsiniz. Örneğin İyi Geceler senaryosu ile tek bir komutla otomatik olarak ışıklarınızı kapatabilir, termostatı düşürebilir, alarmı kurabilir ve kapılarınızı kilitleyebilirsiniz. Eve Giriş senaryosu ile ön kapı kilidinizi açabilir, ışıkları açabilir, salonun termostatını veya klimasını açabilir, akıllı prize takılı kahve makinanızı otomatik olarak çalıştırabilirsiniz.

Siri ile akıllı evinizi sesinizle yönetin

Apple’ın akıllı asistanı Siri akıllı evinizdeki HomeKit uyumlu cihazları tanır ve belirli bir andaki durumlarını bilir. Bu cihazları sesli komutlarınızla yönetmenizi sağlar.

Örneğin, salondaki sıcaklığı öğrenmek için:

“Hey Siri, salonun sıcaklığı kaç derece?”

Salondaki termostatı ayarlamak için:

“Hey Siri, salon termostatını 5 derece düşür.”

demeniz yeterli.

HomeKit Siri

Fibaro’nun HomeKit uyumlu cihazları

HomeKit yeni çıkmış olsa da aslında Fibaro 2010 yılından beri akıllı ev sistemleri üzerine çalışmaktadır. Z-Wave kablosuz teknolojisini destekleyen sensörler, aktüatörler ve kontrol üniteleri geliştirmektedir. Fibaronun Z-Wave tabanlı akıllı ev teknolojisinin HomeKit’ten farkı HomeKit cihazlarının Bluetooth LE(low energy) kablosuz teknolojisini kullanıyor olmasıdır.

Fibaro Aralık 2016’da 3 adet HomeKit uyumlu sensör üretmiştir. Bunlar:

Fibaro Hareket Sensörü (HomeKit Uyumlu)

HomeKit uyumlu Fibaro Hareket Sensörü bulunduğu ortamdaki en ufak hareketleri bile algılayarak cep telefonunuza uyarı mesajı gönderebilir, kamera görüntüsünü e-posta adresinize gönderebilir ve acil durum senaryoları çalıştırabilir. İçerdiği sensörlerle ortamdaki ışık yoğunluğunu ve sıcaklığı ölçebilir, yerinden hareket ettirildiğinde size uyarı mesajı gönderebilir. Hareket algıladığında ışık miktarı düşükse odadaki HomeKit uyumlu ışıkları açabilir. Ortam sıcaklığına göre HomeKit uyumlu termostatı ve klimayı açabilir.

Fibaro Apple HomeKit Uyumlu Hareket Sensörü
 • Hareket algılandığında çeşitli senaryolar tetikleyebilirsiniz. Örneğin sensör hareket algıladığında odadaki ışıkları açabilir.
 • Siri yardımıyla sensörünüzle ilgili durum bilgisi alabilirsiniz. Sadece “Hey Siri, salonun sıcaklığı nedir?” şeklinde sormanız yeterli.
 • Hareket sensörünüzü Fibaro iOS uygulaması yardımıyla birkaç kolay adımda iPad, iPhone ve iPod cihazlarınıza tanıtabilirsiniz.
 • Hareket sensörünüzün hassasiyet ayarını değiştirerek en ufak hareketleri bile algılamasını sağlayabilirsiniz.
 • Evinizdeki Wifi ağına bağlı bir iPad veya Apple Tv ile akıllı evinizi uzaktan da izleyip yönetebilirsiniz.
 • Apple Homekit uyumlu bir cihazla iOS cihazları arasındaki iletişim şifreli olduğu için yüksek güvenlik sağlar.

Fibaro Su Basma Sensörü (HomeKit Uyumlu)

Fibaro Su Basma sensörü sel ve tesisat arızalarından kaynaklanan su sızıntılarını ve sıcaklık değişimlerini tespit eder. Eğer sensörün kapağı açılırsa veya yeri değiştirilirse size uyarı verir. Su sızıntısı veya yer değiştirme algılandığında LED ışığıyla ve akustik alarm sinyaliyle uyarı verir. Zeminde kullanılabildiği gibi ulaşılması zor yerlerde duvara monte edilerek ayrı satılan uzatma aparatıyla da kullanılabilir.

blank
 • Fibaro Apple HomeKit Su Basma Sensörü evinizi muhtemel su baskınlarına karşı korur
 • Fibaro Su Basma Sensörü içerdiği sıcaklık sensörüyle bulunduğu ortamdaki sıcaklığı ölçerek su borularının donmasına karşı sizi uyarır
 • Siri’ye “Hey Siri, evimde su sızıntısı var mı?” veya “Banyomdaki sıcaklık nedir?” gibi sorular sorarak su basma sensörünüzden durum bilgisi alabilirsiniz.
 • Su Basma Sensörü su sızıntısı tespit ettiğinde sizi uyarmak için HomeKit uyumlu lambanızı mavi renkte yakabilir.
 • Su sızıntısı algıladığında içerdiği akustik alarm sinyali ile sizi muhtemel su baskınlarına karşı uyarır.
 • Evinizdeki Wifi ağına bağlı bir iPad veya Apple Tv ile akıllı evinizi uzaktan da izleyip yönetebilirsiniz.
 • Apple Homekit uyumlu bir cihazla iOS cihazları arasındaki iletişim şifreli olduğu için yüksek güvenlik sağlar.

Fibaro Kapı/Pencere Sensörü (HomeKit Uyumlu)

Kapı/pencere açılma/kapanma durumunu tespit etmesi yanında bulunduğu odanın sıcaklığını da ölçer. Sensörün büyük parçası ve  mıknatıs(küçük parça) birbirinden ayrıldığında kapı veya pencerenin açıldığını tespit eder. Sensör monte edildiği yüzeyden söküldüğünde veya kapağı açıldığında uyarı verir.

blank
 • Kapı/pencere açılma/kapanma durumunu tespit eder
 • İçerdiği sıcaklık sensörü ile bulunduğu odanın sıcaklığını ölçer.
 • Siri’ye “Hey Siri, salonun sıcaklığı nedir?” veya “salon penceresi açık mı?” sorularını sorabilirsiniz.
 • Sensörü taktığınız kapı veya pencere açıldığında çeşitli senaryolar çalıştırabilirsiniz. Örneğin dış kapınız açıldığında Eve Geldim senaryosu çalıştırılabilir. Bu senaryoyla HomeKit uyumlu termostatınızı ve ışıklarınızı otomatik olarak açabilirsiniz.
 • 7 farklı renk seçeneği.
 • Kapı/Pencere sensörünüzü Fibaro iOS uygulaması yardımıyla birkaç kolay adımda iPad, iPhone ve iPod cihazlarınıza tanıtabilirsiniz.
 • Evinizdeki Wifi ağına bağlı bir iPad veya Apple Tv ile akıllı evinizi uzaktan da izleyip yönetebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.
 • Apple Homekit uyumlu bir cihazla iOS cihazları arasındaki iletişim şifreli olduğu için yüksek güvenlik sağlar.

HomeKit uyumlu Fibaro ürünleri yakında stoklarımızda olacak. Gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Bir cevap yazın